Skip to content

247 Bay Shore DrBarnegat, NJ 08005

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2006

Property Information

Block199
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class16
Description1SF/1152SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage960
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,000
75%
Improvement Value:$69,500
25%
Total Assessment$277,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,261+2.3%
2024$8,078+3.8%
2023$7,781+0.5%
2022$7,745+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4321, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1970