Skip to content

317 Bay Shore DrBarnegat, NJ 08005

Built 1941

Last Sale Date
Apr 1, 2005

Property Information

Block201
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class16
Description1SF/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,096
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,900
81%
Improvement Value:$68,500
19%
Total Assessment$360,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,729+2.3%
2024$10,491+3.8%
2023$10,106+0.5%
2022$10,059+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 12555, Page 458

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 4698, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1941