Skip to content

459 East Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$1,950,000
Last Sale Date
Aug 6, 2024

Property Information

Block202
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class17
Description1SCB2SF2G
Dwellings1
ZoningCM
Sq Footage1,928
Acreage3.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,260,000
80%
Improvement Value:$315,000
20%
Total Assessment$1,575,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,888+2.3%
2024$45,848+3.8%
2023$44,163+0.5%
2022$43,958+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,950,000
Sq Ft1,928DeedBook 19772, Page 1614Recorded8/26/2024

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 4113, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1960