Skip to content

401-9b Bay Shore DrBarnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Jul 7, 2014

Property Information

Block202
Lot6
QualifierC09B
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class37
Description2SF/1264 S 1275
Dwellings1
ZoningCM
Sq Footage1,275
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
60%
Improvement Value:$100,000
40%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,443+2.3%
2024$7,278+3.8%
2023$7,010+0.5%
2022$6,978+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$247,500

From:

To:

Sq Ft1,275DeedBook 15846, Page 1517Recorded7/11/2014

Property Sale

SaleMulti
$390,000
DeedBook 12764, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1986