Skip to content

401-19a Bay Shore DrBarnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 8, 2018

Property Information

Block202
Lot6
QualifierC19A
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class37
Description3SF/
Dwellings1
ZoningCM
Sq Footage1,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
58%
Improvement Value:$130,400
42%
Total Assessment$310,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,241+2.3%
2024$9,036+3.8%
2023$8,704+0.5%
2022$8,663+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 17066, Page 1178Recorded3/28/2018

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 15548, Page 1805

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4870, Page 910

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 4776, Page 331

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 4542, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1986