Skip to content

409 East Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 28, 2015

Property Information

Block202
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
ZoningCM
Sq Footage384
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
94%
Improvement Value:$15,300
6%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,898+2.3%
2024$7,723+3.8%
2023$7,439+0.5%
2022$7,405+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft384DeedBook 16238, Page 1107Recorded11/10/2015

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 10090, Page 722

Property Sale

Sale
$42,100
DeedBook 3784, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1950