Skip to content

18 Woodmansee BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1985

Last Sale Date
Mar 20, 2069

Property Information

Block205
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class17
Description2.5SF1AG/2
Dwellings1
ZoningCM
Sq Footage1,874
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,500
57%
Improvement Value:$146,000
43%
Total Assessment$339,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,107+2.3%
2024$9,883+3.8%
2023$9,520+0.5%
2022$9,475+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,874DeedBook 19595, Page 105Recorded1/31/2024

Property Built

Built

Year Built: 1985