Skip to content

32a Denville StBarnegat, NJ 08005

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block208.06
Lot23
QualifierCA
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,378
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,500
45%
Improvement Value:$70,200
55%
Total Assessment$126,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,772+2.3%
2024$3,688+3.8%
2023$3,553+0.5%
2022$3,536+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,378DeedBook 17880, Page 254Recorded5/7/2020

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 16684, Page 310Recorded3/15/2017

Property Sale

SaleMulti
$104,000
DeedBook 10628, Page 1414

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 4641, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1985