Skip to content

12b Emerald DrBarnegat, NJ 08005

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2017

Property Information

Block208.06
Lot29
QualifierCB
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class28
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,336
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,700
56%
Improvement Value:$56,300
44%
Total Assessment$128,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,811+2.3%
2024$3,726+3.8%
2023$3,589+0.5%
2022$3,572+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 10183, Page 1491

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5044, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1984