Skip to content

10b Diamond DrBarnegat, NJ 08005

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2019

Property Information

Block208.06
Lot17
QualifierCB
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class28
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,336
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,900
43%
Improvement Value:$74,100
57%
Total Assessment$131,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,900+2.3%
2024$3,813+3.8%
2023$3,673+0.5%
2022$3,656+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 17326, Page 1095Recorded12/11/2018

Property Sale

SaleMulti
$234,000
DeedBook 13166, Page 116

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 10316, Page 1429

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 5763, Page 615

Property Sale

Sale
$75,900
DeedBook 4361, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1985