Skip to content

496 North Main StBarnegat, NJ 08005

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 1989

Property Information

Block210
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningCPHD
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$51,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,539+2.3%
2024$1,505+3.8%
2023$1,450+0.5%
2022$1,443+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 4542, Page 540