Skip to content

668 East Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 1997

Property Information

Block251
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75H
Sq Footage1,890
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
45%
Improvement Value:$112,400
55%
Total Assessment$206,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,139+2.3%
2024$6,002+3.8%
2023$5,782+0.5%
2022$5,755+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 4990, Page 872

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4770, Page 778

Property Sale

Sale
$4,513
DeedBook 4659, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1900