Skip to content

403 North Main StBarnegat, NJ 08005

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2011

Property Information

Block166
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningTCCV
Sq Footage1,872
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
45%
Improvement Value:$137,000
55%
Total Assessment$249,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,428+2.3%
2024$7,263+3.8%
2023$6,996+0.5%
2022$6,964+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 3059, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1920