Skip to content

230 Route 72Barnegat, NJ 08005

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block80
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
ZoningCPHD
Sq Footage2,190
Acreage10.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,100
67%
Improvement Value:$139,100
33%
Total Assessment$417,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,420+2.3%
2024$12,145+3.8%
2023$11,698+0.5%
2022$11,644+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,190DeedBook 18337, Page 701Recorded2/25/2021

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 4260, Page 496

Property Built

Built

Year Built: 1940