Skip to content

19 Highland DrBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Jun 26, 2014

Property Information

Block96
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,056
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
58%
Improvement Value:$73,100
42%
Total Assessment$175,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,213+2.3%
2024$5,097+3.8%
2023$4,910+0.5%
2022$4,887+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$159,900

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 15843, Page 303Recorded7/8/2014

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4726, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 1974