Skip to content

1020 West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 12, 2018

Property Information

Block102
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,068
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,600
50%
Improvement Value:$78,100
50%
Total Assessment$155,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,635+2.3%
2024$4,532+3.8%
2023$4,366+0.5%
2022$4,346+1.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 17356, Page 1757Recorded1/14/2019

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 17282, Page 1478Recorded10/29/2018

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 12903, Page 809

Property Sale

Sale
$90,500
DeedBook 5585, Page 185

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4879, Page 576

Property Sale

Sale
$79,756
DeedBook 4460, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1974