Skip to content

1076 West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
May 29, 2019

Property Information

Block98
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,078
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,100
49%
Improvement Value:$83,900
51%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,853+2.3%
2024$4,745+3.8%
2023$4,571+0.5%
2022$4,549+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft1,078DeedBook 17510, Page 255Recorded6/20/2019

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4399, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1974