Skip to content

11 Eighth StBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 8, 2008

Property Information

Block99
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description2SF2G/
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,923
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
47%
Improvement Value:$117,200
53%
Total Assessment$219,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,540+2.3%
2024$6,395+3.8%
2023$6,160+0.5%
2022$6,132+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 14133, Page 785

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 11706, Page 1319

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10047, Page 60

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 3840, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1974