Skip to content

10 Ninth StBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Apr 18, 2021

Property Information

Block99
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,173
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
42%
Improvement Value:$142,000
58%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,294+2.3%
2024$7,132+3.8%
2023$6,870+0.5%
2022$6,838+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft2,173DeedBook 18446, Page 1304Recorded4/28/2021

Property Sale

Sale
$76,900
DeedBook 4378, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1974