Skip to content

147 Park AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2013

Property Information

Block16
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,280
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$646,000
82%
Improvement Value:$145,500
18%
Total Assessment$791,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,994+4.0%
2024$7,685+10.6%
2023$6,949+0.2%
2022$6,934+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900