Skip to content

510 West Lake AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 1991

Property Information

Block44
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,240
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$700,000
87%
Improvement Value:$104,700
13%
Total Assessment$804,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,127+4.0%
2024$7,814+10.6%
2023$7,065+0.2%
2022$7,049+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4506, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1950