Skip to content

76 Bridge AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jul 1, 2016

Property Information

Block25
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description2SF & 1SF 0560
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage560
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$428,400
38%
Improvement Value:$691,000
62%
Total Assessment$1,119,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,306+4.0%
2024$10,869+78.6%
2023$6,087+0.2%
2022$6,073+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft560DeedBook 16443, Page 811Recorded7/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1930