Skip to content

2 Twilight RdPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1908
Commercial

Last Sale Price
$2,550,000
Last Sale Date
Jan 20, 2022

Property Information

Block26
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class20
Description2.5SF
Dwellings1
ZoningB&B
Sq Footage4,786
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$990,000
53%
Improvement Value:$885,500
47%
Total Assessment$1,875,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,943+4.0%
2024$18,211+16.8%
2023$15,588+0.2%
2022$15,553+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$2,550,000
Sq Ft4,786DeedBook 18876, Page 1780Recorded1/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1908