Skip to content

56 Bridge AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 1996

Property Information

Block30
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage4,061
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$504,000
66%
Improvement Value:$255,000
34%
Total Assessment$759,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,666+4.0%
2024$7,370+10.6%
2023$6,664+0.2%
2022$6,649+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920