Skip to content

232 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1917

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Jan 23, 2019

Property Information

Block27
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,584
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$891,600
59%
Improvement Value:$613,200
41%
Total Assessment$1,504,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,198+4.0%
2024$14,612+10.6%
2023$13,212+26.0%
2022$10,489+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

Sq Ft2,584DeedBook 17380, Page 57Recorded2/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1917