Skip to content

43 Twilight RdPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1956

Last Sale Price
$863,000
Last Sale Date
Sep 16, 2013

Property Information

Block27
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,792
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$718,000
78%
Improvement Value:$200,300
22%
Total Assessment$918,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,275+4.0%
2024$8,917+10.6%
2023$8,063+0.2%
2022$8,044+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$863,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 15654, Page 1496Recorded10/3/2013

Property Sale

Sale
$18,500
DeedBook 4774, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1956