Skip to content

144 East AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 1993

Property Information

Block31
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class20
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage4,044
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,631,600
69%
Improvement Value:$1,158,400
31%
Total Assessment$3,790,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,279+4.0%
2024$36,801+10.6%
2023$33,276+0.2%
2022$33,200+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919