Skip to content

800 East AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block78
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class19
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage4,152
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,532,000
79%
Improvement Value:$661,100
21%
Total Assessment$3,193,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,250+4.0%
2024$31,005+10.6%
2023$28,035+0.2%
2022$27,972+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$853,065
DeedBook 10302, Page 1039

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 5641, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1925