Skip to content

221 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 1995

Property Information

Block32
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,654
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$862,500
88%
Improvement Value:$121,800
12%
Total Assessment$984,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,941+4.0%
2024$9,558+10.6%
2023$8,642+0.2%
2022$8,622+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915