Skip to content

673 Lake AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2014

Property Information

Block59
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,723
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$684,000
77%
Improvement Value:$202,600
23%
Total Assessment$886,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,955+4.0%
2024$8,609+10.6%
2023$7,784+0.2%
2022$7,767+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920