Skip to content

341 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1900

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Oct 4, 2018

Property Information

Block34
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class19
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage4,127
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$857,500
57%
Improvement Value:$637,700
43%
Total Assessment$1,495,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,102+4.0%
2024$14,518+10.6%
2023$13,128+1.0%
2022$12,998+3.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,800,000

From:

To:

Sq Ft4,127DeedBook 17283, Page 85Recorded10/29/2018

Property Sale

Sale
$1,700,000
DeedBook 11997, Page 1982

Property Sale

Sale
$479,000
DeedBook 5691, Page 331

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5052, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1900