Skip to content

338 East AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1900

Last Sale Price
$2,300,000
Last Sale Date
Dec 19, 2022

Property Information

Block34
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class19
Description2.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,378
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,767,000
78%
Improvement Value:$497,100
22%
Total Assessment$2,264,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,867+4.0%
2024$21,984+10.6%
2023$19,879+0.2%
2022$19,834+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$2,300,000
Sq Ft3,378DeedBook 19258, Page 1031Recorded12/22/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900