Skip to content

21 Harris StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1882

Last Sale Price
$2,375,000
Last Sale Date
Jul 29, 2011

Property Information

Block35
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class20
Description2.5SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,743
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,360,000
65%
Improvement Value:$728,200
35%
Total Assessment$2,088,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,091+4.0%
2024$20,276+10.6%
2023$18,334+0.2%
2022$18,293+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,375,000
DeedBook 14944, Page 745

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 14076, Page 1365

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 10913, Page 1802

Property Built

Built

Year Built: 1882