Skip to content

31 Harris StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1890

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 4, 2015

Property Information

Block35
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class19
Description2.5 SF 2849
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,849
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$891,000
69%
Improvement Value:$408,800
31%
Total Assessment$1,299,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,128+4.0%
2024$12,621+10.6%
2023$11,412+0.2%
2022$11,386+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5500, Page 327

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4654, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1890