Skip to content

135 Bridge AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2012

Last Sale Price
$637,500
Last Sale Date
Oct 6, 2010

Property Information

Block43
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description3624
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,624
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$587,100
55%
Improvement Value:$488,300
45%
Total Assessment$1,075,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,862+4.0%
2024$10,442+10.6%
2023$9,442+0.2%
2022$9,421+3.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$637,500
DeedBook 14725, Page 140