Skip to content

155 Bridge AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1927

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Nov 16, 1999

Property Information

Block43
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class19
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,095
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,014,600
57%
Improvement Value:$751,200
43%
Total Assessment$1,765,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,835+4.0%
2024$17,146+10.6%
2023$15,504+0.2%
2022$15,468+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 10013, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1927