Skip to content

506 West Lake AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2018

Property Information

Block44
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,156
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$723,200
67%
Improvement Value:$358,400
33%
Total Assessment$1,081,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,924+4.0%
2024$10,502+10.6%
2023$9,496+0.2%
2022$9,475+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$995,000
DeedBook 14916, Page 1059

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 10702, Page 984

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5548, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1900