Skip to content

452 Club DrPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2001

Last Sale Price
$1,945,000
Last Sale Date
Sep 13, 2019

Property Information

Block45
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class19
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage4,920
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$836,000
46%
Improvement Value:$973,200
54%
Total Assessment$1,809,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,273+4.0%
2024$17,567+10.6%
2023$15,885+10.4%
2022$14,393+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,945,000
Sq Ft4,920DeedBook 17651, Page 1599Recorded10/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 2001