Skip to content

5 Bayberry LanePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2015

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Oct 5, 1998

Property Information

Block48
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class19
Description4494
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage4,494
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$902,500
58%
Improvement Value:$652,700
42%
Total Assessment$1,555,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,708+4.0%
2024$15,101+1.1%
2023$14,935+0.2%
2022$14,901+3.3%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 5625, Page 857

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 4885, Page 87