Skip to content

445 Club DrPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1933

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Jul 30, 1998

Property Information

Block49
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage1,708
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$644,000
76%
Improvement Value:$203,400
24%
Total Assessment$847,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,559+4.0%
2024$8,228+10.6%
2023$7,440+0.2%
2022$7,423+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 5602, Page 400

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5299, Page 809

Property Built

Built

Year Built: 1933