Skip to content

449 Club DrPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1925

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jun 23, 2008

Property Information

Block49
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,850
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$662,000
65%
Improvement Value:$356,300
35%
Total Assessment$1,018,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,285+4.0%
2024$9,888+10.6%
2023$8,941+19.9%
2022$7,457+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 14062, Page 1040

Property Built

Built

Year Built: 1925