Skip to content

564 Lake AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1953

Last Sale Price
$4,220,000
Last Sale Date
Oct 27, 2023

Property Information

Block54
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,298
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,005,100
70%
Improvement Value:$429,000
30%
Total Assessment$1,434,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,484+4.0%
2024$13,925+10.6%
2023$12,591+0.2%
2022$12,563+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$4,220,000
Sq Ft3,298DeedBook 19544, Page 1029Recorded11/22/2023

Property Sale

Sale
$1,480,000
DeedBook 15253, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1953