Skip to content

548 East AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1925

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Mar 2, 1998

Property Information

Block62
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,566
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,700,000
79%
Improvement Value:$460,900
21%
Total Assessment$2,160,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,825+4.0%
2024$20,982+10.6%
2023$18,973+0.2%
2022$18,929+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 5555, Page 44

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4968, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1925