Skip to content

649 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2025

Property Information

Block63
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,124
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$911,300
75%
Improvement Value:$305,900
25%
Total Assessment$1,217,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,294+4.0%
2024$11,819+10.6%
2023$10,687+0.2%
2022$10,663+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 12714, Page 1490

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4717, Page 950

Property Built

Built

Year Built: 1970