Skip to content

633 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1913

Last Sale Date
Sep 26, 2013

Property Information

Block63
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class19
Description2.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,048
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$907,500
67%
Improvement Value:$448,900
33%
Total Assessment$1,356,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,700+4.0%
2024$13,171+10.6%
2023$11,909+0.2%
2022$11,882+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1913