Skip to content

513 East AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1910

Last Sale Price
$5,250,000
Last Sale Date
Jul 5, 2011

Property Information

Block65
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class20
Description2.5SFG1
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage5,094
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,220,500
79%
Improvement Value:$1,102,900
21%
Total Assessment$5,323,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,766+4.0%
2024$51,690+10.6%
2023$46,739+0.2%
2022$46,633+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$5,250,000
DeedBook 14936, Page 1652

Property Built

Built

Year Built: 1910