Skip to content

695 East AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1911

Last Sale Price
$5,050,000
Last Sale Date
Oct 19, 2020

Property Information

Block66
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class21
Description2.5SF1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage4,430
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,172,900
63%
Improvement Value:$2,419,900
37%
Total Assessment$6,592,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$66,587+4.0%
2024$64,016+42.4%
2023$44,952+0.2%
2022$44,849+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$5,050,000
Sq Ft4,430DeedBook 18167, Page 1161Recorded11/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 1911