Skip to content

657 East AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2017

Property Information

Block66
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class20
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,971
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,630,000
86%
Improvement Value:$770,000
14%
Total Assessment$5,400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,540+4.0%
2024$52,434+10.6%
2023$47,412+0.2%
2022$47,304+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910