Skip to content

69 Goetze StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2024

Property Information

Block69
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class19
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,868
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,074,000
68%
Improvement Value:$505,100
32%
Total Assessment$1,579,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,949+4.0%
2024$15,333+10.6%
2023$13,865+0.2%
2022$13,833+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,825,000

From:

To:

Sq Ft2,868DeedBook 16275, Page 1615Recorded12/24/2015

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 11713, Page 1427

Property Built

Built

Year Built: 1940