Skip to content

814 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1910

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 26, 1997

Property Information

Block74
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class19
Description2.5SF2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,902
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$817,500
66%
Improvement Value:$419,200
34%
Total Assessment$1,236,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,491+4.0%
2024$12,008+10.6%
2023$10,858+0.2%
2022$10,833+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 5499, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1910